Forma intrare

Calendarul noutatilor

«  Ноябрь 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Mini-chat

Sondajul nostru

Apreciaza-mi situl
TOTAL RAPUNURI: 923RezultateОнлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Понедельник, 19.11.2018, 04:44
Bun venit Гость | RSS
Liceul Teoretic "Andrei VARTIC" or.Ialoveni
Principala | Inregistrarea | Intrare
Principala » 2013 » Ноябрь » 1 » Codul electoral al Tinerilor (II)
Codul electoral al Tinerilor (II)
23:18

CAPITOLUL VI

BULETINUL DE VOT

Modelul şi textul buletinului de vot se aprobă prin hotărîrea CEC. Buletinele de vot vor fi formate din una sau mai multe file astfel încît ultima pagină să rămînă albă. Fiecare buletin va cuprinde candidaţii pentru funcţia de consilier, în ordinea cronologică a depunerii cererilor de înscriere a candidaţilor, fiecare din aceştia fiind încadraţi într-un dreptunghi. Candidaţii se identifică prin nume, prenume, vîrstă şi ocupaţie.

Buletinele de vot se tipăresc cel tîrziu cu 3 zile înainte de ziua alegerilor într-o cantitate corespunzătoare numărului de alegători. Acestea se remit de către CEC, în ajunul alegerilor, BEL în baza unui act de predare.

Buletinele de vot  se întocmesc în conformitate cu Legea cu privire la  funcţionarea limbilor vorbite pe  teritoriul  Republicii Moldova. În cazul  efectuării  concomitente a cîtorva tipuri de  alegeri, buletinele de vot trebuie să se deosebească după culoare.

 

CAPITOLUL VII

VOTAREA

BEL aduce la cunoştinţă publică timpul şi locul votării cu cel tîrziu 7 zile înainte de ziua alegerilor.

În localitate vor fi amenajate secţii de votare. Secţia de votare se deschide în ziua alegerilor la ora 10.00 şi se va închide la ora 18.00 a aceleiaşi zile. În secţia de votare pot intra alegătorii şi voluntarii (care se ocupă de bunul mers al alegerilor, dar care nu votează şi nu numără voturi), observatorii şi/sau adulţii invitaţi, mass-media. Votarea se efectuează în localuri special amenajate cu mese la care se eliberează buletinele de vot, cu cabine sau camere pentru vot secret şi cu urne de vot.

Fiecare secţie de votare trebuie să posede un număr suficient de cabine, urne şi alt mobilier; acestea se asigură de către Primăria localităţii. Preşedintele BEL împreună cu secretarul şi ceilalţi membri verifică în dimineaţa din ziua votării urna, existenţa listelor electorale şi a buletinelor de vot după care închid şi sigilează urna. Preşedintele secţiei de votare este obligat să ia măsurile necesare pentru desfăşurarea alegerilor în bune condiţii.

Pentru asigurarea unui parcurs ordonat prin secţia de votare şi evitarea aglomeraţiei, biroul electoral al secţiei de votare stabileşte un traseu pentru alegători, începînd de la intrare, spre mesele la care se eliberează buletinele, pe urmă spre cabinele de vot secret şi urnele de vot.

Secţia de votare trebuie să fie amenajată astfel  încît să permită  membrilor biroului electoral al secţiei de votare şi altor persoane autorizate să asiste la operaţiile electorale, să supravegheze, în  mod continuu, toate aspectele  procesului de votare, inclusiv identificarea alegătorului, înmînarea buletinelor şi introducerea lor în urnele de vot, numărarea voturilor şi întocmirea proceselor-verbale.

Fiecare alegător votează personal. Votarea în locul altor persoane nu se admite. Membrii BEL înmînează alegătorului buletinul de vot, conform listei electorale, numai la prezentarea actului de identitate (buletinului de identitate sau certificatului de naştere). La primirea buletinului, alegătorul semnează în lista electorală în dreptul numelui. În cazul în care tinerii nu dispun de act de identitate din motive întemeiate, el va vota în baza unui certificat eliberat de preşedintele BEL prin care se confirmă identitatea acestuia. Alegătorii votează numai în secţia de votare din localitatea în care au domiciliul.

Buletinul de vot se completează de către alegător numai în cabina pentru vot secret, unde îşi exercită dreptul la vot punînd semnul X în cercul din dreptul candidatului pe care îl alege. Fiecare alegător are dreptul la cîte un singur vot. Membrii biroului electoral votează şi ei asemeni oricărui alegător.

Dacă alegătorul a completat greşit buletinul, la cererea lui, membrii BEL anulează acest buletin şi îi eliberează imediat, o singură dată, un nou buletin de vot. Acest caz va fi menţionat în procesul-verbal  cu privire la votare şi  în  lista electorală.

Se interzice scoaterea din  localul secţiei de  votare a buletinului eliberat pentru vot.

Dacă se constată că mai sunt alegători prezenţi care nu au votat încă BEL poate decide prelungirea votării cu maxim o oră. Preşedintele BEL poate suspenda

votarea pentru motive temeinice dar nu mai mult de o oră, iar aceasta va fi anunţată pe uşa secţiei de votare cu cel puţin o oră înainte. Persoanele care au dreptul să asiste la votare nu pot fi obligate să părăsească localul secţiei de votare în timpul suspendării votării. Dacă numărul de alegători este mic si alegătorii au votat deja, secţia de votare se poate închide înainte de ora stabilită.

În ziua alegerilor, candidaţii se prezintă la votare asemeni tuturor celorlalţi alegători. Alegătorii pot vota orice candidat de pe lista electorală inclusiv propria persoană.

Ordinea publică în timpul votării va fi asigurată de poliţistul de sector din localitate.

 

CAPITOLUL VIII

TOTALIZAREA REZULTATELOR

La ora stabilită, Biroul Electoral Local închide secţia de votare şi trece la numărarea voturilor. La numărarea voturilor se procedează astfel:

@ Preşedintele BEL, în prezenţa membrilor BEL, anulează buletinele de vot neîntrebuinţate şi apoi deschide urna;

@ Preşedintele citeşte cu voce tare numele candidaţilor votaţi pe fiecare buletin, iar 2-3 membri ai biroului, în paralel, notează numărul de voturi pentru fiecare candidat (fiind mai mulţi care notează în paralel se verifică corectitudinea rezultatelor);

@ Se anulează buletinele de vot în care s-au făcut mai multe alegeri decît unul, cele pe care semnul X este aplicat necorespunzător, precum şi cele care au alte însemne decît cele necesare pentru validarea votului;

@ Se totalizează numărul de voturi valide pentru fiecare candidat; 

După numărarea voturilor, se completează procesul verbal.

Procesul verbal se încheie în două exemplare şi trebuie să cuprindă: 

@ numărul alegătorilor potrivit listei electorale;

@ numărul alegătorilor care s-au prezentat la urne;

@ numărul total al voturilor valabil exprimate;

@ numărul voturilor nule;

@ numărul de buletine de vot primite;

@ numărul de buletine de vot rămase, neîntrebuinţate şi anulate.

Toţi candidaţii sînt înscrişi în ordinea descrescătoare a voturilor obţinute, primii 21 clasaţi vor deveni consilierii Consiliului Local al Tinerilor „Dacii”. Procesul verbal trebuie să fie semnat de către preşedintele BEL, precum şi de ceilalţi membri ai BEL. După completarea şi semnarea procesului verbal acesta împreună cu materialele primite (buletine de vot întrebuinţate şi anulate), precum şi eventualele contestaţii vor fi aduse la CEC.

În baza formularelor întocmite de birourile electorale CEC întocmeşte un proces verbal privind rezultatele numărării voturilor la nivel de raion.

Timp de 5 zile de la data alegerilor CEC anunţă rezultatele alegerilor identificînd persoanele a căror mandate de consilier au fost validate.

 

CAPITOLUL IX

MONITORIZAREA ALEGERILOR

Observatorii

La cererea candidaţilor electorali CEC acreditează observatori pentru monitorizarea alegerilor în secţiile de votare. Persoanele de încredere ale candidaţilor, de asemenea, pot fi acreditate ca observatori. Prin hotărîrea CEC se acreditează şi observatori din partea asociaţiilor obşteşti din Republica Moldova.

Observatorii acreditaţi au dreptul să asiste la toate operaţiile electorale inclusiv în ziua alegrilor, fără a interveni în procesul electoral şi să informeze preşedintele BEL despre nelegiuirile observate.

Fişa observatorului la alegeri cuprinde numele şi instituţia observatorului, ora la care a efectuat observarea, precum şi calificativele acordate care vizează următoarele aspecte:

@ Ora deschiderii şi închiderii secţiei de votare;

@ Asigurarea ordinii în secţia de votare;

@ Existenţa indicatoarelor către secţia de votare; 

@ Aspectul corespunzător al secţiei de votare; 

@ Afişarea listelor electorale; 

@ Afişarea unui model de buletin de vot;

@ Verificarea sigiliului urnei de vot; 

@ Prezenţa alegătorilor la vot;

@ Prezenţa membrilor BEL;

@ Asigurarea unui vot liber şi secret.

 

CAPITOLUL X

CONTESTAŢIILE

Alegătorii şi candidaţii electorali pot contesta acţiunile (inacţiunile) şi hotărîrile organelor electorale. Contestaţia cuprinde motivele ce o generează, probele, semnătura şi datele de identitate ale persoanei care o depune. Acţiunile şi hotărîrile organelor electorale pot fi contestate în  termen de 3 zile de la data săvîrşirii acţiunii sau adoptării hotărîrii.

Contestaţiile privind acţiunile şi hotărîrile BEL se depun la CEC, iar contestaţiile privind acţiunile şi hotărîrile CEC se depun la Consiliul Raional Ialoveni.

 

CAPITOLUL XI

RĂSPUNDEREA

Vor fi excluşi din campania electorală candidaţii care:

@ prin violenţă, înşelăciune, ameninţare, corupere sau prin oricare alte mijloace, împiedică exercitarea liberă a drepturilor electorale ale tinerilor;

@ răspîndesc intenţionat date false despre concurenţii electorali;

@ săvîrşesc oricare alte acţiuni ce lezează demnitatea şi onoarea candidaţilor;

@ fac agitaţie electorală în ziua alegerilor şi cea precedentă ei.

Constatarea şi sancţionarea faptelor pentru care este prevăzută răspundere în conformitate cu prezentul Cod Electoral ţine de competenţa CEC.

22 octombrie 2013

Orasul Ialoveni, r. Ialoveni

Vizite: 375 | Adaugat: liceul-ialoveni | Reiting: 0.0/0 |
Total comentarii: 0
Numele *:
Email:
Codul *:

Copyright MyCorp © 2018